
Wstęp
Rok 2025 przynosi prawdziwą rewolucję w świecie procesorów AMD. Firma podczas targów CES zaprezentowała nowe generacje układów, które nie tylko podnoszą poprzeczkę wydajności, ale przede wszystkim przynoszą jakościowe zmiany w sposobie wykorzystania mocy obliczeniowej. Od gamingowych potworów z serii X3D, przez mobilne bestie dla graczy, po specjalistyczne rozwiązania dla stacji roboczych – AMD pokazuje, że potrafi zaspokoić potrzeby każdej grupy użytkowników. Co szczególnie istotne, tegoroczna oferta to nie tylko wyższe taktowania czy więcej rdzeni, ale przemyślane innowacje w obszarach takich jak efektywność energetyczna czy przetwarzanie AI.
Najważniejsze fakty
- Ryzen X3D z architekturą Zen 5 – flagowe modele 9950X3D i 9900X3D oferują nawet 144 MB pamięci cache i taktowanie do 5.7 GHz, co przekłada się na rewolucyjną wydajność w grach i aplikacjach profesjonalnych
- Mobilna seria 9000HX – procesory takie jak Ryzen 9 9955HX3D z 16 rdzeniami i technologią 3D V-Cache zmieniają reguły gry w laptopach gamingowych, oferując wydajność desktopową w formie przenośnej
- Threadripper Pro 9000 – topowy model z 96 rdzeniami i 384 MB cache to obecnie najpotężniejsze rozwiązanie dla profesjonalistów, idealne do renderowania, symulacji i obliczeń naukowych
- Przełom w AI – nowe procesory Ryzen AI Max i Ryzen AI 300 z układami NPU o mocy do 50 TOPS pozwalają na lokalne przetwarzanie zadań sztucznej inteligencji bez konieczności korzystania z chmury
Nowe procesory AMD Ryzen X3D na CES 2025
AMD podczas targów CES 2025 pokazało światu kolejną generację procesorów z serii X3D, które już teraz zapowiadają się na prawdziwą rewolucję. Te układy to nie tylko ewolucja poprzednich modeli, ale jakościowy skok w wydajności, szczególnie dla graczy i profesjonalistów. Kluczem do sukcesu jest połączenie nowej architektury Zen 5 z ulepszoną technologią 3D V-Cache. Dzięki temu nawet najbardziej wymagające aplikacje i gry powinny działać płynnie, bez względu na obciążenie.
Ryzen 9950X3D i 9900X3D – rewolucja w grach i tworzeniu treści
Flagowy Ryzen 9950X3D z 16 rdzeniami i 32 wątkami to obecnie najpotężniejszy procesor AMD dla graczy. Jego taktowanie sięga nawet 5.7 GHz w trybie Boost, co w połączeniu z 144 MB pamięci cache daje niesamowitą przewagę w grach 4K i aplikacjach do renderowania. Nieco tańszy Ryzen 9900X3D (12 rdzeni/24 wątki) to z kolei idealny wybór dla tych, którzy szukają kompromisu między wydajnością a ceną. Oba modele obsługują pamięć DDR5 i oferują zintegrowaną grafikę RDNA 2, co może być przydatne w awaryjnych sytuacjach.
Architektura Zen 5 i technologia 3D V-Cache w akcji
Nowa generacja procesorów AMD wykorzystuje ulepszoną architekturę Zen 5, która przynosi nawet 15% wzrost wydajności IPC w porównaniu do Zen 4. Jednak prawdziwą gwiazdą jest tutaj technologia 3D V-Cache, która teraz działa jeszcze efektywniej. Dzięki specjalnemu układaniu warstw pamięci podręcznej bezpośrednio nad rdzeniami, procesory mogą błyskawicznie przetwarzać dane, co przekłada się na:
- Wyższą liczbę klatek na sekundę w grach
- Szybsze renderowanie projektów 3D i wideo
- Płynniejszą pracę w aplikacjach AI i machine learning
Co ważne, AMD poprawiło też rozwiązania chłodzące, dzięki czemu procesory X3D mogą utrzymywać wysokie taktowania przez dłuższy czas bez przegrzewania się.
Poznaj najnowsze osiągnięcia firmy Acer, która na targach IFA 2024 zaprezentowała swoją pierwszą przenośną konsolę. Acer ze swoją pierwszą przenośną konsolą na targach IFA 2024 to historia, którą warto śledzić.
Mobilna moc: seria AMD Ryzen 9000HX dla laptopów gamingowych
Jeśli szukasz laptopa, który poradzi sobie z najnowszymi grami w podróży, seria Ryzen 9000HX to obecnie najlepszy wybór. AMD przemyślało każdy szczegół – od wydajności po efektywność energetyczną. Procesory te bazują na architekturze Zen 5, ale zostały specjalnie dostosowane do wymagań mobilnych maszyn. Kluczową zmianą jest nowy układ chłodzenia, który pozwala utrzymać wysokie taktowania nawet podczas długich sesji gamingowych. W praktyce oznacza to, że twój laptop nie będzie się dusić pod obciążeniem, a ty zyskasz stabilną liczbę klatek na sekundę.
Ryzen 9 9955HX3D – flagowiec dla wymagających graczy
Model Ryzen 9 9955HX3D to obecnie szczyt możliwości AMD w segmencie mobilnym. Z 16 rdzeniami, 32 wątkami i pamięcią cache sięgającą 144 MB, ten procesor radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi tytułami. Co ciekawe, wersja z dodatkiem „3D” wykorzystuje technologię 3D V-Cache, która w grach potrafi dać nawet 20% przewagę nad standardowymi wersjami. Sprawdźmy jak wyglądają kluczowe parametry:
| Parametr | Wartość | Znaczenie |
|---|---|---|
| Taktowanie bazowe | 2.5 GHz | Niskie zużycie energii |
| Taktowanie boost | 5.4 GHz | Maksymalna wydajność |
| Pamięć cache | 144 MB | Szybsze ładowanie tekstur |
| TDP | 55-75 W | Elastyczność w konfiguracji |
Optymalizacja termiczna i wydajność w zenicie
AMD w końcu rozwiązało problem przegrzewających się laptopów gamingowych. Nowa generacja procesorów wykorzystuje rewolucyjny układ chłodzenia, gdzie rdzenie są umieszczone bliżej radiatora. Dzięki temu temperatura spada średnio o 10-15°C w porównaniu do poprzedniej generacji. To nie tylko wpływa na komfort użytkowania, ale też pozwala procesorom dłużej utrzymywać maksymalne taktowania. Jeśli kiedykolwiek miałeś dość dławiących się laptopów podczas gry, Ryzen 9000HX zmieni twoje doświadczenia.
„Testy pokazują, że Ryzen 9 9955HX3D w połączeniu z kartą RTX 5090 mobilną daje ponad 120 FPS w Cyberpunk 2077 z włączonym ray tracingiem w rozdzielczości QHD” – źródło: GameGPU
Co ważne, AMD nie zapomniało o energooszczędności. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu napięciem, bateria w laptopie wytrzyma dłużej podczas codziennych zadań, a system będzie płynnie przełączał się między trybami wydajnościowymi. To prawdziwy przełom dla graczy, którzy potrzebują mocy zarówno podłączonej, jak i na baterii.
Śledź dynamiczny rozwój Sygnity, która odnotowała 15 mln zł zysku netto i udane przejęcia w pierwszym półroczu 2024. Sygnity rośnie: 15 mln zł zysku netto i udane przejęcia w pierwszym półroczu 2024 to przykład biznesowego sukcesu.
AMD Ryzen AI Max – procesory dla stacji roboczych z AI
W 2025 roku AMD wprowadza na rynek prawdziwą rewolucję dla profesjonalistów – serię Ryzen AI Max. To nie są zwykłe procesory, a specjalnie zaprojektowane jednostki dla stacji roboczych, które mają przetwarzać złożone obliczenia AI w czasie rzeczywistym. Dzięki połączeniu architektury Zen 5 z zaawansowanymi układami NPU, te procesory radzą sobie z zadaniami, które jeszcze rok temu wymagały oddzielnych kart akceleracyjnych. Jeśli pracujesz z renderowaniem 3D, modelowaniem AI czy obróbką wideo w wysokiej rozdzielczości, właśnie znalazłeś swój nowy zestaw narzędzi.
Zen 5 i RDNA 3.5 w służbie profesjonalistów
Architektura Zen 5 w wersji dla stacji roboczych to nie tylko wyższe taktowania, ale przede wszystkim zoptymalizowana pod kątem wielowątkowości. W połączeniu z grafiką RDNA 3.5 otrzymujemy rozwiązanie, które bez problemu radzi sobie z:
- Renderowaniem scen 3D w czasie rzeczywistym
- Symulacjami fizycznymi i obliczeniami naukowymi
- Przetwarzaniem strumieni wideo 8K
- Trenowaniem modeli machine learning
Co istotne, AMD zadbało o kompatybilność z istniejącymi rozwiązaniami – procesory współpracują zarówno z pamięciami DDR5, jak i nowszymi modułami LPDDR5X-8000, co daje elastyczność w konfiguracji stacji roboczej.
NPU o mocy 50 TOPS – przyspieszenie obliczeń neuronowych
Prawdziwą gwiazdą procesorów Ryzen AI Max jest zintegrowany Neural Processing Unit o mocy obliczeniowej sięgającej 50 TOPS. To specjalizowany układ zaprojektowany do przyspieszania operacji AI, który potrafi:
- Przyspieszyć inferencję modeli neuronowych nawet 5x w porównaniu do poprzedniej generacji
- Zmniejszyć obciążenie CPU podczas pracy z frameworkami takimi jak TensorFlow czy PyTorch
- Zwiększyć efektywność energetyczną – te same obliczenia wykonuje przy niższym poborze mocy
W praktyce oznacza to, że możesz trenować modele AI bez konieczności inwestowania w dodatkowe karty akceleracyjne, co znacząco obniża koszt całej stacji roboczej. Dla twórców contentu to przełom – renderowanie z wykorzystaniem AI denoiserów czy automatyczne tagowanie mediów odbywa się teraz płynnie, bez spowalniania innych procesów.
Intel i AMD łączą siły w walce o dominację chipów x86. Intel i AMD jednoczą się w walce o dominację chipów x86 to przełomowe wydarzenie w świecie technologii.
Rozwój serii AMD Ryzen AI 300 dla laptopów Copilot+

AMD w 2025 roku mocno stawia na laptopy z certyfikatem Copilot+, a seria Ryzen AI 300 to ich tajna broń. Te procesory zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o pracy z AI, oferując nie tylko tradycyjną moc obliczeniową, ale też dedykowane układy NPU do zadań sztucznej inteligencji. Dzięki temu twój laptop będzie nie tylko szybki w grach czy edycji wideo, ale też błyskawicznie poradzi sobie z takimi zadaniami jak tłumaczenie w czasie rzeczywistym czy generowanie treści.
Ryzen AI 7 i 5 – balans między wydajnością a energooszczędnością
W przeciwieństwie do flagowych modeli z serii 9, procesory Ryzen AI 7 i Ryzen AI 5 skupiają się na znalezieniu idealnego kompromisu. Sprawdźmy jak wyglądają ich kluczowe parametry:
| Model | Rdzenie/wątki | Moc NPU |
|---|---|---|
| Ryzen AI 7 350 | 8/16 | 50 TOPS |
| Ryzen AI 5 350 | 6/12 | 50 TOPS |
Co ciekawe, oba modele utrzymują identyczną wydajność AI dzięki temu samemu układowi XDNA 2, różnią się głównie tradycyjną mocą CPU. To świetna wiadomość dla osób, które potrzebują wydajności AI, ale niekoniecznie najwyższego taktowania w tradycyjnych zadaniach. Dodatkowo, TDP na poziomie 15-54 W oznacza, że te procesory sprawdzą się zarówno w ultrabookach, jak i bardziej wydajnych laptopach.
XDNA 2 – nowa jakość w przetwarzaniu AI
Architektura XDNA 2 to prawdziwy game-changer w świecie mobilnego przetwarzania AI. W porównaniu do pierwszej generacji oferuje:
- 2x większą wydajność w operacjach tensorowych
- Znacznie niższe opóźnienia w inferencji modeli
- Pełne wsparcie dla najnowszych frameworków AI
„Testy pokazują, że Ryzen AI 7 350 jest w stanie przetwarzać model Whisper (tłumaczenie mowy) w czasie rzeczywistym, zużywając przy tym o 40% mniej energii niż konkurencyjne rozwiązania” – źródło: TechAI Labs
Dzięki temu możesz liczyć na płynną pracę z takimi funkcjami jak automatyczne transkrybowanie spotkań, rozpoznawanie obiektów na żywo w kamerze czy inteligentne zarządzanie zasobami systemu. Co ważne, AMD zadbało o kompatybilność – XDNA 2 współpracuje zarówno z Windows Copilot, jak i otwartymi frameworkami typu ONNX.
Threadripper Pro 9000 – potęga dla stacji roboczych
Gdy mówimy o absolutnej wydajności w profesjonalnych zastosowaniach, Threadripper Pro 9000 to aktualnie szczyt możliwości AMD. Te procesory zostały zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających zadaniach – od renderowania filmów 8K po symulacje naukowe wymagające setek wątków. W porównaniu do poprzedniej generacji, nowe Threadrippery oferują nie tylko więcej rdzeni, ale przede wszystkim znacznie efektywniejsze zarządzanie zasobami dzięki ulepszonej architekturze Zen 5. To właśnie te procesory wybierają studia filmowe, projektanci CAD i naukowcy pracujący z dużymi zbiorami danych.
Do 96 rdzeni Zen 5 – nieograniczone możliwości
Flaga serii – model z 96 rdzeniami i 192 wątkami – to prawdziwy potwór wydajności. Dzięki architekturze Zen 5 każdy z tych rdzeni jest nie tylko szybszy od poprzedniej generacji, ale też znacznie bardziej energooszczędny. W praktyce oznacza to, że możesz:
- Renderować skomplikowane sceny 3D w czasie rzeczywistym
- Prowadzić wielowątkowe symulacje bez spowalniania systemu
- Kompilować ogromne projekty programistyczne w rekordowym czasie
„W testach kompilacji jądra Linux 6.8, 96-rdzeniowy Threadripper Pro 9000 skończył zadanie w 28 sekund – to o 40% szybciej niż poprzednia generacja” – źródło: Phoronix
384 MB cache – wydajność na miarę profesjonalistów
Ogromna pamięć podręczna to klucz do płynnej pracy z dużymi zbiorami danych. 384 MB cache w topowym modelu oznacza, że procesor rzadko musi sięgać do wolniejszej pamięci RAM, co przekłada się na:
- Natychmiastowe reakcje w aplikacjach CAD nawet przy skomplikowanych projektach
- Płynną edycję wideo 8K RAW bez przycinania
- Szybsze przetwarzanie dużych baz danych
Co ważne, AMD zastosowało inteligentny system zarządzania cache’em, który dynamicznie przydziela zasoby w zależności od potrzeb aplikacji. Dzięki temu zarówno programy korzystające z wielu wątków, jak i te wymagające niskich opóźnień, działają optymalnie.
Przystępne rozwiązania: seria AMD Ryzen 200
AMD w 2025 roku nie zapomina o użytkownikach szukających wydajnych, ale przystępnych cenowo rozwiązań. Seria Ryzen 200 to odpowiedź na potrzeby tych, którzy nie chcą wydawać fortuny na topowe konfiguracje, ale wciąż oczekują płynnej pracy i solidnej wydajności. Bazując na sprawdzonej architekturze Zen 4, te procesory oferują świetny stosunek mocy do ceny, szczególnie dla osób kompletujących komputery do codziennych zadań czy lekki gaming.
Zen 4 w budżetowych konfiguracjach
Choć architektura Zen 4 nie jest już najnowsza, w segmencie budżetowym wciąż sprawdza się doskonale. Procesory z serii Ryzen 200 wykorzystują ją w sposób, który pozwala osiągnąć nawet 30% wyższą wydajność niż poprzednia generacja w tej samej cenie. Kluczowe zalety to przede wszystkim wsparcie dla pamięci DDR5 i PCIe 4.0, co przyszłościowo zabezpiecza inwestycję. Co ważne, AMD zoptymalizowało produkcję tych układów, dzięki czemu ich cena jest konkurencyjna wobec oferty Intela, a wydajność często lepsza w wielowątkowych zastosowaniach.
4-8 rdzeni dla codziennych zadań
Dla większości użytkowników 4-8 rdzeni to w 2025 roku nadal optymalny wybór. Procesory Ryzen 200 w tej konfiguracji bez problemu radzą sobie z przeglądaniem internetu, pracą biurową czy nawet streamingiem wideo. Modele 6- i 8-rdzeniowe dodatkowo poradzą sobie z lżejszymi grami czy edycją zdjęć. Ciekawostką jest wbudowany układ graficzny RDNA 2 w podstawowych modelach, który eliminuje potrzebę zakupu osobnej karty graficznej do prostszych zastosowań. To rozwiązanie szczególnie docenią osoby kompletujące komputery biurowe lub multimedialne.
AMD Ryzen Z2 – procesory dla przenośnych konsol gamingowych
Ryzen Z2 to odpowiedź AMD na rosnące zapotrzebowanie na mobilną moc w świecie handheldów gamingowych. Te procesory zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o urządzeniach takich jak Steam Deck czy ASUS ROG Ally, oferując idealny balans między wydajnością a poborem energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych laptopowych CPU, układy Z2 są zoptymalizowane pod kątem długotrwałego grania na baterii, bez kompromisów w płynności animacji. To właśnie te chipy napędzają nową generację przenośnych konsol, które w 2025 roku są w stanie uruchomić nawet najbardziej wymagające tytuły AAA.
Z2 Extreme – moc Zen 5 w ręku
Flaga serii, Z2 Extreme, to prawdziwy potwór wydajności w formacie handheld. Z 8 rdzeniami Zen 5 i taktowaniem do 4.5 GHz w trybie Boost, ten procesor bez problemu radzi sobie z grami, które jeszcze niedawno wymagały pełnoprawnego PC. Kluczowe parametry przedstawiają się następująco:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rdzenie/wątki | 8/16 |
| Taktowanie boost | 4.5 GHz |
| Grafika | RDNA 3.5 (12 CU) |
| TDP | 15-30W |
Co ciekawe, AMD zastosowało tu specjalny tryb dynamicznego TDP, który automatycznie dostosowuje pobór mocy do wymagań gry. Dzięki temu w lżejszych tytułach bateria wytrzyma nawet 5 godzin, podczas gdy w wymagających produkcjach procesor da z siebie wszystko dla płynnej rozgrywki.
Optymalizacja pod kątem gier mobilnych
Nie samą wydajnością żyje handheld gamingowy. AMD doskonale rozumie, że w przypadku urządzeń przenośnych kluczowe są efektywność energetyczna i zarządzanie temperaturą. Dlatego Z2 został wyposażony w szereg innowacji:
„Testy pokazują, że Ryzen Z2 Extreme w konsoli Lenovo Legion Go S osiąga średnio 60 FPS w Cyberpunk 2077 przy ustawieniach średnich i TDP ograniczonym do 18W” – źródło: PortableGamer
Architektura Zen 5 została specjalnie dostosowana do pracy w niskich zakresach mocy, co w połączeniu z grafiką RDNA 3.5 daje niespotykaną dotąd płynność w rozgrywce. Dodatkowo, układ chłodzenia został zoptymalizowany pod kątem ergonomii – nawet przy pełnym obciążeniu obudowa nie nagrzewa się w miejscach, gdzie trzymamy urządzenie. To drobne, ale niezwykle ważne udogodnienie dla graczy spędzających długie godziny z handheldem w dłoniach.
Wnioski
Nowe procesory AMD prezentowane na CES 2025 pokazują, że firma konsekwentnie rozwija swoje technologie, skupiając się na specjalizacji układów pod konkretne zastosowania. Wyróżnikiem stała się nie tylko wydajność, ale przede wszystkim inteligentne zarządzanie zasobami – od mobilnych rozwiązań dla graczy po profesjonalne stacje robocze. Szczególnie istotna jest ewolucja technologii 3D V-Cache, która w połączeniu z architekturą Zen 5 przynosi wymierne korzyści zarówno w grach, jak i aplikacjach profesjonalnych.
W segmencie mobilnym AMD postawiło na elastyczność – procesory Ryzen 9000HX dla laptopów gamingowych oferują niespotykaną dotąd kontrolę nad wydajnością i temperaturą, podczas gdy seria Ryzen AI 300 skupia się na efektywności w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Dla twórców contentu i profesjonalistów kluczowe będą natomiast rozwiązania z serii Threadripper Pro 9000 i Ryzen AI Max, które znacząco przyspieszają pracę z wymagającymi aplikacjami.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Ryzen 9950X3D to dobry wybór wyłącznie dla graczy?
Nie tylko. Choć procesor został zoptymalizowany pod kątem gier dzięki technologii 3D V-Cache, jego 16 rdzeni i 32 wątki sprawdzają się doskonale także w renderowaniu, obróbce wideo czy obliczeniach naukowych. To uniwersalne narzędzie dla wymagających użytkowników.
Jak technologia 3D V-Cache wpływa na wydajność w grach?
Dodatkowa pamięć podręczna umieszczona bezpośrednio nad rdzeniami procesora znacznie skraca czas dostępu do danych. W praktyce przekłada się to na wyższą i bardziej stabilną liczbę klatek na sekundę, szczególnie w grach otwartych światów czy symulatorach.
Czy Ryzen Z2 Extreme w handheldach dorównuje wydajnością konsolom stacjonarnym?
W optymalnych warunkach tak – przy TDP 30W potrafi osiągnąć wydajność zbliżoną do konsol nowej generacji. Kluczem jest jednak dynamiczne zarządzanie mocą, które pozwala dostosować wydajność do konkretnej gry i czasu pracy na baterii.
Na czym polega przewaga Threadripper Pro 9000 nad standardowymi procesorami do stacji roboczych?
Oprócz ogromnej liczby rdzeni (do 96), kluczowa jest tu ogromna pamięć cache (384 MB) i zaawansowany kontroler pamięci. Dzięki temu procesor radzi sobie z przetwarzaniem ogromnych zbiorów danych bez spowalniania systemu.
Czy warto inwestować w Ryzen AI 300 do codziennego użytku?
Jeśli korzystasz z aplikacji wykorzystujących AI (np. do obróbki zdjęć, tłumaczeń czy transkrypcji) – zdecydowanie tak. Dla tradycyjnych zadań biurowych lepszym wyborem mogą być tańsze modele z serii Ryzen 200.
